Відповідальною за припинення дії договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності між США і Росією є лише Москва, заявляє генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ.
Він додав, що Північноатлантичний альянс «виважено і відповідально» відреагує на ризики, які несе припинення договору.
«Ми домовились про збалансований, скоординований оборонний пакет заходів, покликаний забезпечувати надійне стримування та захист», – йдеться в заяві НАТО від 2 серпня.
Дія договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності між Сполученими Штатами і Росією збігає 2 серпня після того, як обидві сторони офіційно з нього вийшли.
Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш 1 серпня заявив, що разом із цією угодою світ втратить «безцінний запобіжник від ядерної війни».
Читайте також: «Ми повинні бути готові до світу з великою кількістю російських ракет» – Столтенберґ
Цей ракетний договір, а також Угода СНО-3 (або «Новий START») про скорочення стратегічного наступального озброєння між Росією та США є двома ключовими документами, які контролюють ядерне озброєння двох найбільших ядерних держав у світі.
Дія СНО-3 збігає на початку 2021 року, якщо сторони не домовляться про її подовження. Росія вже заявляла про готовність із неї вийти.
США та НАТО неодноразово звинувачували Росію в порушенні умов ракетного договору та розробці ядерної зброї, зокрема ракети 9M729 або SSC-8, яка, за даними Північноатлантичного альянсу, має радіус дії близько 1 500 кілометрів.
Читайте також: ЄС закликав Росію зберегти ракетний договір і дотримуватися його умов
Москва це звинувачення відкидає і своєю чергою звинувачує Вашингтон у порушенні домовленостей.
Договір РСМД, укладений 1987 року, заборонив США і тодішньому СРСР, наступником якого стала Росія, мати, виробляти і ставити на бойове чергування цілий клас ракет досяжністю від 500 до 5 тисяч 500 кілометрів. США вперше звинуватили Росію в його порушенні ще 2014 року.
1 лютого США остаточно оголосили про свій вихід із договору про обмеження на ракети з Росією через його порушення з боку Москви, яке там заперечують. 3 липня президент Росії Володимир Путін підписав закон про зупинку Росією дії договору про ракети середньої та малої дальності.
…